گوشي و اپليکيشن براي زنده ماندن

گوشي و اپليکيشن براي زنده ماندن
محمد فاضلي – عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي

يک خبر خوب

✅ جمعي از متخصصان دانشگاه صنعتي شريف، نرم‌افزار «ماسک» را طراحي و راه‌اندازي کرده‌اند. نمونه اين نرم‌افزار در چين و کره جنوبي يکي از ابزارهاي مهم مقابله با اپيدمي کرونا بوده و سازمان بهداشت جهاني هم بارها نسبت به انجام کاري که اين گونه نرم‌افزارها انجام مي‌دهند، توصيه کرده است. بگذاريد مختصري توضيح بدهم.

✅ سازمان بهداشت جهاني بر اساس بررسي تيمي متشکل از 25 متخصص از کشورهاي چين، آلمان، ژاپن، کره، نيجريه، روسيه، سنگاپور و آمريکا که به مدت نُه روز در چين مأموريتي انجام داده‌اند، گزارشي منتشر کرده و در بند دو از توصيه‌هاي اين گزارش به کشورهايي که در آن‌ها بيماري کرونا مشاهده شده آمده است: «به يافتن فعالانه و جامع موارد مبتلا، تست سريع و ايزوله کردن، رصد تماس‌ها سختگيرانه، و قرنطينه جدي تماس‌هاي نزديک اولويت بدهيد.» (صفحه 21)

✅ همان گزارش در صفحه هشت مي‌نويسد: در ووهان، 1800 تيم اپيدمولوژيست که هر تيم حداقل 5 نفر را شامل مي‌شود، در حال رصد کردن ده‌ها هزار تماس در هر روز هستند. دنبال کردن تماس‌ها بسيار سختگيرانه است، و درصد بالايي از تماس‌هاي نزديک شناسايي‌شده معاينه پزشکي مي‌شوند. بين 1 تا 5 درصد از تماس‌ها در آزمايشگاه مبتلا به کوويد-19 شناسايي شدند.

✅ خلاصه اين‌که در اغلب گزارش‌هاي مهم درباره کرونا، رصد تماس‌ (Contact tracing) - تماس فیزیکی آدمها با یکدیگر - ابزار مهمي براي مقابله ذکر شده است. اين کار در چين و کره جنوبي در نهايت بر روي نرم‌افزار گوشي‌هاي موبايل پياده شد. اين نرم‌افزار اجازه مي‌دهد تا رصد تماس‌ها صورت بگيرد و راهنمايي‌هايي براي سياست‌گذاران و مردم ارائه مي‌کند. اين نرم‌افزار حتي نشان مي‌دهد که چه مناطقي آلوده است و افراد نبايد از آن‌جا عبور کنند.

✅ يک. اين نرم‌افزار حالا به همت متخصصان دانشگاه صنعتي شريف، در اختيار شماست و مي‌توانيد با نصب آن به حفظ سلامت خود و ديگران کمک کنيد. موفقيت‌شان را بايد تبريک گفت که در زمان بسيار کوتاهي اين نرم‌افزار را طراحي و عملياتي کرده‌اند.

✅ دو. گروه‌های مرجع، مشاهیر محبوب، رسانه‌ها، کارفرمایان، متنفذانِ شبکه‌های اجتماعی و عموم شهروندان با دعوت دیگران برای استفاده از اپلیکیشنِ رایگان و غیرتجاریِ «ماسک» می‌توانند از مرگ بسیاری از هم‌وطنانمان در اثر کرونا پیشگیری کنند.

لطفا در همیاری برای کنترل کرونا و کاهش قربانیانش در ایران لااقل برای ده نفر یا گروه فوروارد کنید.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

همه چیز درباره اپلیکیشن ماسک

ویدیو معرفی اپلیکیشن «ماسک» و توضیح ضرورت استفاده از آن:
https://t.me/mask_application/31

پاسخ به سوالات شما دربارهٔ ماسک: ماسک به شما چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ چرا متخصصان دانشگاه شریف و چند دانشگاه دیگران آن را ساخته‌اند؟ چرا مورد اعتماد، رایگان و غیرتجاری است؟
https://t.me/mask_application/23

ویدیوی حمایت فعالان و نهادهای مدنی از اپلیکیشن «ماسک» و دعوت‌شان برای استفادهٔ شهروندان از این اپلیکیشن برای کنترل کرونا:
https://t.me/mask_application/32

ویدیوی معرفی تجربهٔ چین و کرهٔ جنوبی در استفاده از اپلیکیشن رصد تماس‌ها (contact tracing) برای کنترل موفق شیوع کرونا:
https://t.me/mask_application/33

ویدیوی #ماسکنصبکن:
https://t.me/mask_application/34

نصب از طریق اپلیکیشن بازار:
https://cafebazaar.ir/app/ir.covidapp.android

سایت:
www.mask.ir

اینستاگرام:
https://www.instagram.com/mask_application/

توییتر:
https://twitter.com/MaskApplication

تلگرام:
https://t.me/mask_application

#ماسکنصبکنيم

تابلو اعلانات

مشاهده بیشتر

آخرین اخبار

مشاهده بیشتر
طراحی و تولید : رادرایانه